تاریخچه قهوه

اینکه ما بدانیم هر محصولی چه تاریخچه ای داشته باعث احترام ما به آن محصول و همچنین مصرف درست آن محصول می شود.برای دانستن تاریخچه قهوه با ریما کافی همراه باشید.

پیدایش قهوه

قهوه برای اولین بار در قرن ۹ میلادی توسط چوپانان اتیوپیایی کشف شد.آنها مشاهده کردند که وقتی گوسفندانشان از میوه ی یک درخت مخصوص ( درخت قهوه ) تغذیه می کنند بسیار پر انرژی می شوند و به رقص در می آیند به همین دلیل مردم قبیله گالا (Galla) ابتدا آن میوه را با روغن های حیوانی مخلوط کردند و متوجه افزایش انرژی خود شدند.و سالها بعد حدود قرن ۱۲ میلادی برای اولین بار قهوه به شکل یک نوشیدنی در اتیوپی مصرف شد.

گسترش قهوه به تمام نقاط دنیا

این دانه اولین بار در قرن ۱۳، در جهان عرب شهرت یافت و شهرت آن هم بیشتر به این دلیل بود که دین اسلام که ابتدا در جهان عرب گسترش یافت، نوشیدنی‌های الکلی را حرام بشمار می‌آورد و نوشیدنی قهوه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌شد.در واقع اعراب بودند که در تمام مناطق عرب نشین و خاور نزدیک استفاده از قهوه را رواج دادند.قهوه در قرن ۱۷ به اروپا رسید ولی هنوز بازار آن در دست اعراب بود چون آنها فقط دانه‌های بو داده قهوه را می‌فروختند و امکان کاشت آن در جای دیگر امکان نداشت.در سال ۱۶۵۸ بازرگانان هلندی این انحصار را شکستند،آنها نهال قهوه را دزدیدند و به کشور تحت سلطه‌ی خود یعنی اندونزی بردند و در آنجا قهوه را کاشتند.تقریباً در سال ۱۶۷۰ میلادی، قهوه به کشور انگلستان وارد شد و کافی شاپ‌ها در شهرهای آکسفورد و لندن تاسیس شدند. کشت گیاه قهوه در انگلستان از همان زمان آغاز گردید، اما آفت‌ها و شرایط نامناسب جوی، گیاهان قهوه را نابود نمود و انگلیسی‌ها مجبور شدند از هلندی‌ها سرمشق بگیرند و قهوه را در هند کاشتند.بعد از آن قهوه در سراسر آسیا کاشته شد.هلندی‌ها ۲ نهال قهوه به فرانسوی‌ها هدیه کردند و این ۲ نهال از دریای آتلانتیک عبور داده شد تا به جزایر آنتیل رسید،فرانسوی ها قهوه را در مارتینیک و دوین پرورش دادند و به سرعت به جمع تولید کنندگان قهوه پیوستند.البته طولی نکشید که اسپانیایی‌ها و پرتغالیها قهوه را دزدیدند و در سراسر آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی قهوه را کاشتند.امروزه بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه عبارتند از: پورتو ریکو، برزیل، کلمبیا، ویتنام، اندونزی، مکزیک و هند. البته در هفتاد کشور دیگر هم قهوه تولید می‌شود، ولی میزان تولید آن کشورها کمتر است. بزرگترین وارد کنندکان قهوه، ایالات متحده آمریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا می‌باشند. بیشترین میزان مصرف سرانه قهوه در کشورهای فنلاند ( ۱۱ کیلوگرم )، دانمارک ( ۹٫۷ کیلوگرم )، نروژ ( ۹٫۵ کیلوگرم )، سوئد ( ۸٫۶ کیلوگرم ) و استرالیا ( ۷٫۸ کیلوگرم ) اعلام شده‌ است. ایالات متحده آمریکا با اینکه بزرگترین وارد کننده قهوه‌است، اما مصرف سرانه آن تنها ۴٫۱ کیلوگرم می‌باشد.

 

برای تهیه انواع قهوه از معتبر ترین برند ها می توانید به فروشگاه ریماکافی مراجعه فرمائید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *