روبوستا یا عربیکا کدام ؟

فاکتورهای زیادی بر روی طعم و رایحه قهوه مصرفی شما نقش دارد. یکی از اصلیترین این فاکتورها نوع دان استفاده شده در قهوه شما می باشد .

شاید تا به حال دقت کرده باشید که در بسته هایی که قهوه را تهیه می فرمایید، نوشته شده است قهوه ۱۰۰% عربیکا. یا به صورت درصدی همچون۷۰ /۳۰ (روبوستا عربیکا) یا نوشته هایی به این شکل. ولی منظور از این نوشته ها بر روی بسته های قهوه چیست؟

در این نوشتار کوتاه سعی خواهد شد،تا در چند مورد تفاوت  نوع این دو قهوه را آشکار ساخت:

تفاوت دان های قهوه روبوستا وعربیکا در چیست؟

  • ابتدا در نوع و شکل دانها: دانه های روبستا بیشتر دایره وار و بزرگتر درحالی که دان های عربیکا بیشتر بیضی وار و کوچکتر هستند.
  • نکته دیگر در مورد محل کشت این دان ها است : دان های ممتاز عربیکا به طور معمول در ارتفاعات بسیار بالا و کوهستانی معمولا کشت می شوند در حالی که دان های روبوستا در مناطق کم ارتفاع و کوه پایه ای کشت می شوند.(برخی بر این باور هستند که همین نکته برتری است برای عربیکا نسبت به روبوستا از آن جایی که در این ارتفاعات بلند روزهای گرم و شب های بسیار سرد خود عاملی است تا دان ها به کندی و آهستگی رشد کنند، همین امر بیشتر به رشد بهتر دان ها کمک می کند، و به رسیدگی و جا افتادگی دان ها کمک می کند.)
  • یکی از مهمترین نکات که شاید برای بسیاری از قهوه دوستان بسیار مهم باشد، میزان کافیین موجود در این دو نوع دان باشد، در دان روبوستا به طور میانگین ۲تا ۲٫۵ % درصد حجم دان را کافیین تشکیل می دهد که در مورد دان های عربیکا این میزان حدود ۱تا۱٫۵ % می باشد. بنابرین برای آن دسته از افرادی که کافیین برای نوشیدنی قهوه آنها مهم است می توانند تصمیم درست تری را داشته باشند، که کدام دان مناسب نوشیدنی آنها می باشد.
  • یکی از جالبترین نکات این است که، همین کافیین زیاد در دان های روبستا باعث می شود تا در کشت زار ها برای نگه داری این گیاهان از آفت کش های کمتری نسبت به آن چه در مقایسه با عربیکا بهره می گیرند، استفاده شود، چون همین کافیین زیاد به گونه ای نقش ماده دفاعی شیمیایی برای راندن حشرات موذی را بر عهده می گرد و حشرات کمتر به این کشتزار های روبوستا حمله ور می شوند.
  • به خاطر همین کافیین بالا نوشیدنی تهیه شده از روبوستا خالص در مقایسه با عربیکا تلخی بیشتری را دارد، در برخی موارد حتی اگر کیفیت دان روبستا پایین باشد باعث می شود تا ته مزه تلخ بدی نیز احساس شود.
  • این را بابد اشاره کرد که کشت دان روبستا در مقایسه با دان عربیکا به مراتب هزینه کمتری را در بر دارد. شاید یکی از دلایل استفاده کمتر آفت کش های گوناگون باشد).

به هر روی به دلیل باور بخش زیادی از قهوه دوستان (چه به درست چه نادرست)، و این که دان های عربیکا خوش طمع تر و خوش عطر تر هستند، تقریبا ۷۲% قهوه تولیدی در جهان عربیکا است و مابقی روبستا می باشد..

درنهایت شما می توانید چه عربیکا و یا چه روبوستا را از فروشگاه ریما کافی تهیه کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *